Ремісничо-грамотне училище

Категории: Достопримечательности

Кіровоград, вул. Жовтневоі революціі, 14

Єлисаветградське безкоштовне ремісничо- грамотне училище було засновано у 1867 році. Його створенню належить заслуга викладача Єлисаветградського кавалерійського училища М.Ф.Федоровського і дружин офіцерів училища О.М.Резанової та О.І.Некрасової.

В училищі від часу створення працювало 12 вчителів, вчилося 180 учнів. Діяльність цього навчального закладу регламентувалася власним Статутом, у якому зазначалося, що училище створене з метою навчання майбутніх ремісників «з середовища російського населення, в якому ремесел переважно взагалі немає, і дати християнське, моральне й практичне виховання тим дітям з найбідніших верств населення, які, залишившись без нагляду й засобів до життя, стануть з часом лише тягарем для суспільства».


В Єлисаветградському училищі навчали столярному, різьбярському, токарному, шорному, чоботарному й палітурному ремеслу; дівчатка вивчали білошвейну справу, дамську моду, гаптування. Учні старших класів вивчали додатково шовківництво й бджільництво, для чого було закладено навчальний фруктовий сад «Альгамбра», в якому у вільний від занять час учні працювали, займалися посівом і посадкою дерев, їх щепленням.


З 1905 року в Єлисаветградському ремісничо-грамотному училищі було відкрито п’ятирічне відділення для хлопчиків з майстернями. Навчання могло закінчуватися тим, що хлопчики отримувало право на викладання в початкових училищах.


Сам засновник цього ремісничого училища викладав у ньому садівництво й шовківництво, постійно підтримував його фінансово. Деяку частину коштів вдавалося зібрати під час численних концертів, спектаклів, продажу виробів учнів училища.


Дослідження стверджують, що за змістом навчання, майстерністю викладачів та правилами внутрішнього розпорядку це було одне з найкращих ремісничих училищ не лише в Україні, а й по всій Російській імперії.


Проект будівлі училища зробив  Олександр Львович Лишневський (1868—1942). Цей талановитий архітектор працював у стилях модерн і неокласицизм, відомий, перш за все, будівлями в Санкт-Петербурзі. Власне, початковий період самостійної творчості пана Лишневського припав на роботу міським архітектором Єлисаветграда (від 1895 до 1901 року). У місті за його проектами були збудовані ремісничо-грамотне училище, реальне училище, гімназія, відділення банку, ряд особняків і церква.


Комментарии

Vasil Dotsenko 1 сентября 2016 06:49
1
В аматорському театральному гуртку при цьому училищі ствердилися майбутні корифеї українського професійного театру!
Ответить
Напишите ваш комментарий
Комментарий:

ПОСЛЕДНИЕ КОММЕНТАРИИ

Валентина .«Мама весь час очікувала, що чорний «воронок» приїде і…
Скільки таких історій досі залишаються у сімейних колах!!! Іх необхідно оприлюднювати і писати- писати. Аби не…
Людмила .​НАТО й Україна: співдружність заради миру й безпеки: долаємо…
Вона ж наша зірочка! Олю, завжди рада)
Людмила .Що ви знаєте про НАТО? Вікторина на знання історії Альянсу…
Приємно, що стільки вірних відповідей!