Петро Оссовський: «Моя Батьківщина - Україна!»

23.05.15, 18:00

Днями у відділі Кіровоградського обласного художнього музею – картинній галереї Петра Оссовського «Світ і Вітчизна», - відкрилася експозиція «Моя Батьківщина – Україна», присвячена 90-річчю з дня народження художника-земляка Петра Оссовського.

Петро Павлович Оссовський - народний художник СРСР, лауреат Державної премії СРСР, міжнародної премії ім. М. Шолохова, дійсний член Російської Академії мистецтв народився 18 травня 1925 року в с. Мала Виска на Кіровоградщині. У 1950 році закінчив державний художній інститут імені В.І. Сурикова. З 1956 року є членом Спілки художників СРСР.

Твори Петра Оссовського знаходяться в Національному художньому музеї України, Київському національному музеї російського мистецтва, Донецькому обласному художньому музеї, Одеському обласному художньому музеї, Харківському художньому музеї, Кіровоградському обласному художньому музеї, Кіровоградському обласному краєзнавчому музеї, Національному художньому музеї Республіки Білорусь, Державній Третьяковській галереї, Державному Російському музеї та в інших музеях, галереях, приватних зібраннях України, Росії, а також в чисельних закордонних колекціях.

П.П. Оссовський відомий як основоположник «суворого стилю» в мистецтві. Петра Павловича відзначено численними міжнародними, державними, церковними, громадськими та іншими нагородами. 18 травня 2007 року відбулося відкриття відділу Кіровоградського обласного художнього музею - картинної галереї Петра Оссовського «Світ і Вітчизна».

Також були відкриті картинні галереї Петра Оссовського в Російській Федерації «Псковські мотиви» (2007, м. Псков, Псковський музей-заповідник), «Пушкін і земля Псковська» (2007, Пушкіногорьє, Пушкінський заповідник), «Від берегів Байкала до вод Карибського моря» (2011, м. Тольятті, Волжська картинна галерея), «Ізборська палата» (2012, м. Ізборськ, Псковська область), «Руська палата» (2013, м. Єгорьєвськ, Єгорьєвський історико-художній музей). У 2008 році Петру Павловичу було присвоєне звання «Почесний громадянин м. Пскова».

Навесні 2013 року в Посольстві України в Російській Федерації Петра Оссовського було відзначено державною нагородою України. Він отримав почесне звання «Заслужений художник України». Митець в свою чергу подарував Україні триптих «Степова Еллада», створений у 2008 році та присвячений малій батьківщині. А вже восени 2013 року цей твір, що експонувався на виставках Петра Павловича у 2008-2012 роках, був переданий Оссовським до зібрання Національного художнього музею України.

Художник живе та працює у Москві. Проте його зв'язок з малою батьківщиною не переривається і сьогодні. Свій 90-річний ювілей Петро Павлович відзначає, за традицією, великою виставкою в залах Академії мистецтв у Москві. Картинна галерея «Світ і Вітчизна» на малій батьківщині художника теж не залишилась осторонь цієї визначної події та відкрила експозицію, що представляє кращі твори митця, які зберігаються у фондах обласного художнього музею. В цій експозиції співробітники музею спробували представити усе різноманіття та багатогранність таланту Петра Оссовського.

Смисловим центром представлених полотен стали картини, присвячені малій батьківщині художника. Це роботи «Моя Батьківщина - Україна», «Поля Малої Виски», «Батьківщина». Серед живописних творів також представлені полотна з циклу «Псковські мотиви», частини триптиху «Осяяні світлом Перемоги». Окремою сторінкою експозиції стали графічні роботи митця. Тут представлені малюнки художника із зображенням портретів земляків, виконаних у Малій Висці.

Зацікавленість викликають і гравюри П. Оссовського з зображенням мексиканських мотивів, які є менш відомими в його творчому доробку, проте безперечно заслуговують на увагу. Вищезгадані живописні та графічні твори органічно доповнюють полотна, представлені в стаціонарній експозиції галереї.

Протягом останніх років картинна галерея Петра Оссовського «Світ і Вітчизна» знайомила своїх відвідувачів з творчим надбанням Петра Павловича останніх років. В рамках цієї роботи у галереї «Світ і Вітчизна» вже були відкриті виставки репродукцій творів «Розписи Ізборської палати», «Вікові образи Петра Оссовського», «Італія Петра Оссовського», «Живописна містерія Петра Оссовського». Афіші вищезгаданих виставок представлені в експозиції, як своєрідний звіт творчої роботи Петра Павловича та роботи галереї «Світ і Вітчизна».

Експозиція розкриває і талант Петра Павловича як художника слова. В ній представлені його численні альбоми та видання, зокрема, «Записні книжки художника», книги Дмитра Вертепова «Дневник Терского казака» (щоденник визначного діяча української сцени, діда П. Оссовського).

Очевидно, що вклад Петра Павловича в культурну скарбницю українського народу є значним і досить помітним. Багато митець зробив і для своєї малої батьківщини Кіровоградщини. Його активна громадянська позиція, яка проявляється у справах, а не в словах, є німим докором для деяких псевдопатріотів. Це привід замислитися тим, хто до сих пір сприймає Петра Оссовського як ярого поборника радянської системи.

Колектив обласного художнього музею щиро вітає Петра Павловича з поважним ювілеєм та сподівається, що відкриття даної експозиції стане гарним подарунком до його 90-річчя та для усіх любителів образотворчого мистецтва нашого краю.

Анатолій Кімнатний – завідуючий відділом Кіровоградського обласного художнього музею – картинної галереї Петра Оссовського «Світ і Вітчизна»
Комментарии

Еще нет комментариев к этому материалу. Будьте первым!
Напишите ваш комментарий
Комментарий:

ПОСЛЕДНИЕ КОММЕНТАРИИ

Валентина .«Мама весь час очікувала, що чорний «воронок» приїде і…
Скільки таких історій досі залишаються у сімейних колах!!! Іх необхідно оприлюднювати і писати- писати. Аби не…
Людмила .​НАТО й Україна: співдружність заради миру й безпеки: долаємо…
Вона ж наша зірочка! Олю, завжди рада)
Людмила .Що ви знаєте про НАТО? Вікторина на знання історії Альянсу…
Приємно, що стільки вірних відповідей!