Відсутність чистої питної води та інші екологічні проблеми області

05.11.21, 10:00

Екоактивісти громадської організації «Флора», разом з журналістами засобів масової інформації Кіровоградської області, прийняли участь у прес-турі. Під час заходу, учасники ознайомились з деякими екологічними проблемами, що мають місце у Кіровоградській області.

Учасники прес-туру відвідали помешкання «Отчий Дом», де проживає сім’я, яка доглядає більше десяти дітей. Виявилось, що у 2020 році, на території розташування помешкання, у колодязях почала зникати вода. З метою вирішення проблеми, мешканці зробили свердловину на значну глибину для отримання чистої питної води у достатній кількості. 8 вересня, екоактивісти ГО «Флора» відібрали зразки з цього джерела для проведення дослідження. Аналізи були проведені у Державній установі «Кіровоградський обласний центр контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров’я України».

Отримані результати засвідчили, що доставлений зразок води питної, за мікробіологічними показниками, санітарно-хімічними показниками та вмістом радону не відповідає вимогам діючих стандартів. В такій ситуації, у зв’язку з відсутністю централізованого водопостачання, мешканці будинку «Отчий Дом», фактично позбавлені можливості споживати чисту питну воду.

Окрім того, під час прес-туру було проведено спілкування з мешканцями селища Первозванівка. Під час зустрічі, люди скаржились на жахливі наслідки функціонування у безпосередній близькості до їх помешкань, відстійників ОКВП «Дніпро-Кіровоград». Мешканці повідомили, що вони неодноразово скаржились до різних інституцій, однак відстійники продовжують функціонувати. Таким чином, люди, які проживають у безпосередній близькості до відстійників ОКВП «Дніпро-Кіровоград» відчувають беззахисність та страждають від наслідків неефективної очистки каналізаційних стоків.

Завершальним етапом прес-туру стало відвідування одного з найпопулярніших громадських джерел обласного центру. Джерела, розташованого на Озерній балці за адресою тупик Озерний 1.

Громадські активісти, у вересні 2021 року, проаналізували проби води з цього джерела за мікробіологічними, фізико-хімічними, органолептичними, санітарно-токсикологічними та радіологічними показниками (на вміст радону-222). Аналізи здійснювались у лабораторіях Державної установи «Кіровоградський обласний центр контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров’я України».

Отримані результати засвідчили, що по абсолютній більшості показників, вода відповідала вимогам ДСанПін 2.2.4-171-10 (нормативний документ, що встановлює гранично допустимі норми для різних забруднюючих речовин та індикаторів забруднення). Єдиним виключенням став вміст мікробіологічних організмів.

Виявилось, що вода з означеного джерела, мала перевищення по вмісту «Загальних» коліформ. Це значить, що у воді, з перевищенням допустимої концентрації, міститься специфічна група бактерій, які в дуже великих кількостях зосереджуються у фекаліях теплокровних тварин. Такі грам-негативних бактерії (палички), живуть та розмножуються в нижньому відділі шлунково-кишкового тракту людини і теплокровних тварин. Що це значить? Наявність коліформ, як правило, вказує, що вода була забруднена тваринною фекальною речовиною і може сигналізувати про наявність у воді більш небезпечних речовин, що викликають хвороби. Значні рівні коліформних бактерій можуть бути у підземних джерелах, коли септична система розташовується занадто близько до свердловини.

Окрім того, результати показали, що у дослідженій пробі, були присутні Escherichia Coli. Це звичайні кишкові палички, які живуть там же де і загальні коліформи. На сьогодні зустрічається доволі значна кількість різновидів Escherichia Coli. Більшість із них є безпечними для людини. Водночас, деякі з них, можуть викликати інфекційні захворювання, які характеризується інтоксикацією та лихоманкою. Як правило, ураженню підлягає шлунково-кишковий тракт, дещо рідше — сечовивідні, жовчовивідні шляхи, а також інші органи. В окремих випадках може розвиватись сепсис. Однак, які саме різновиди кишкової палички були виявлені у джерелі з Озерної балки, протокол випробування не містить.

Спираючись на результати аналізу, екоактивісти ГО «Флора», закликають мешканців, які користуються джерелом, не хвилюватись, а продовжувати пити воду, однак лише після її кип’ятіння. Однак, результати дослідження також доводять, що навіть чисті джерела забрудюються внаслідок відстуності ефективної системи водовідведення на рівні області.

ДОДАТКОВО:

Серед перевірених у Кіровоградській області, протягом 2019 року, громадських та індивідуальних колодязів, 59.4% мали перевищення гранично допустимої концентрації нітратів. У Чехії, у цьому ж році, кількість громадських джерел з перевищеним вмістом нітратів склала лише 4%. В чому секрет успіху Чехії та чому жителі Кіровоградщини споживають забруднену воду, досліджували екоактивісти громадської організації «Флора».

Що спільного ….

У Чехії, як і у Кіровоградській області, діють нормативно-правові вимоги щодо здійснення лабораторних досліджень питної води за різними показниками. Отримані результати, мають відповідати спеціально прийнятим на рівні країни санітарно-гігієнічним нормам. Ці норми чітко визначають гранично допустимі концентрації забруднюючих речовин у воді. Всі результати здійснених по країні аналізів, у Чехії акумулюються у спеціальній інформаційній системі (IS PiVo), яка адмініструється Міністерством Здоров’я. В Україні така система відсутня. Однак, як Чехія, так і Кіровоградська область, мають схожі системи забезпечення мешканців питною водою та водовідведенням. А саме, доступність питної води через централізоване водопостачання та громадські або індивідуальні колодязі (джерела) і водовідведення, яке передбачає очистку використаної води (каналізаційних стоків). Порівняльний аналіз деяких показників роботи саме цих систем, може надати відповідь на важливе питання. Чому у Кіровоградській області у 15 разів більше колодязів з перевищеним вмістом нітратів, ніж у Чехії.

Підходи єдині але реалізація різна

Плануючи вступ до Європейського Союзу, Чеська Республіка не залишила без уваги вирішення питань, пов’язаних з водою. Зокрема щодо забезпечення мешканців своїх територій доступом до чистої питної води та ефективних заходів очищення стоків (wastewater treatment), відповідно до загальноприйнятних стандартів ЄС. Так, ще до вступу в ЄС, Чехія зобов’язалась гарантувати очищення стоків в усіх муніципалітетах з кількістю мешканців від 2000 та більше.

Виконуючи проголошені зобов’язання, в тому числі щодо забезпечення громадян чистою питною воду країна досягла відчутних результатів. Станом на початок 2020 року, 95% населення країни отримували чисту питну воду, яка проходила спеціальну очистку і доставлялась централізовано. Кіровоградська область, за цим критерієм має зовсім інший показник.

У Кіровоградській області, централізованим водопостачанням забезпечено лише 62.8% населення. При цьому в регіоні існують доволі великі селища міського типу в яких проживає більше 5 тис. мешканців і де відсутнє централізоване водопостачання. Приміром, Знам’янка Друга та Павлиш. Ще гіршою, для Кіровоградської області виглядає ситуація, якщо порівняти практику щодо водовідведення та очищення стоків.

Станом на початок 2017 року, 84.7% населення Чехії мало доступ до послуг водовідведення. Таким чином, ще у 2017 році, країна досягла показника очищеної води у 97.3% від загальної кількості стічних вод. Водночас Кіровоградщина, станом на початок 2020 року, послугами водовідведення забезпечила лише 42.8% мешканців. Показовим є те, що в регіоні, навіть міста обласного значення не забезпечені в повному обсягу централізованим водовідведенням. У містах цей показник досягає 74.9%, водночас у селах лише 5,2 %. Таким чином у Кіровоградській області лише 33.3% стічних вод пройшли процес очищення. Тому можна не помилитись, якщо зазначити, що протягом 2019 року близько 51.5 млн. м3 стічних вод, без проходження процесу очистки було вилито в ґрунт та водні об’єкти Кіровоградської області.

Можливий результат

Разом з тим, незважаючи на такі розбіжності, Чехія та Україна мають ще дещо спільне. А саме, нормативне закріплення щодо максимально допустимої граничної концентрації нітратів у питній воді. Як у Чехії, так і у Кіровоградській області, цей показник має не перевищувати 50 мг\л. Але на цьому «спільне» закінчується. Адже так свідчать результати лабораторних досліджень води з підземних джерел, виконаних протягом 2019 року на Кіровоградщині та Чехії. За цей період у Чехії було проаналізовано 5866 зразків води з 296 громадських колодязів та 2177 комерційних джерел, які поставляють воду. У Кіровоградській області, державною установою «Кіровоградський обласний лабораторний центр міністерства охорони здоров’я України» за цей період було виконано 1837 досліджень (щодо визначення кількості нітратів). В результаті, було виявлено, що у Чехії лише 4% обстежених підземних джерел (колодязів) мали перевищення гранично допустимої концентрації нітратів. У Кіровоградській області, кількість досліджених підземних джерел з перевищеним вмістом нітратів сягнула – 59.4%.

Забруднення громадських джерел нітратами, підтверджується і результатами досліджень виконаних аналітично-дослідницьким відділом громадської організації «Флора». На початку 2021 року, були досліджені деякі джерела міста Кропивницького. У всіх зразках вод підземних джерел обласного центру було виявлено перевищення норми. З урахуванням невизначеності в «джерелі Святого Даниїла» кількість нітратів досягла 135.42 мг/дм3, у колодязі за вул. Мотокросна 45 цей показник сягнув 198,4 мг/дм3.

Визначаючи шляхи забруднення, фахівці ГО «Флора» зазначили, що існує три основні способи потрапляння нітратів у підземні води. Перший – вплив великого хімічного виробництва азотної або нафтопереробної промисловості. Другий — змив з полів нітратних добрив. Третій – розпад продуктів життєдіяльності людини, в основному — фекалій та відходів, які в значних обсягах містяться у стічних каналізаційних водах.

Оскільки в обласному центрі немає об’єктів нафтопереробної промисловості та відсутні поля, що обробляються нітратними добривами, основним шляхом забруднення ґрунтових вод можна вважати зливні ями, які використовуються у домогосподарствах, де відсутня каналізаційна мережа.

Таким чином, досвід Чехії, може свідчити про те, значні концентрації нітратів у джерелах Кіровоградщини є насідком відсутності практики очищення стічних каналізаційних вод. Тому для Кіровоградської області, важливим є суттєве зниження кількості неочищених вод, які потрапляють у навколишнє середовище без очищення. Досягнення саме цих показників, має стати основним напрямком роботи органів місцевого самоврядування Кіровоградської області.

Захід було проведено за фінансової підтримки Посольства Франції в Україні. Думки, висновки та зміст належать організаторам заходу і не обов’язково відображають погляди Посольства Франції. Відповідальність несе виключно Громадська організація «Флора», м. Кропивницький, що виконує проект “Доступ до питної води, силами молоді, задля сталого розвитку громад”.Комментарии

Еще нет комментариев к этому материалу. Будьте первым!
Напишите ваш комментарий
Комментарий:

ПОСЛЕДНИЕ КОММЕНТАРИИ

Валентина .«Мама весь час очікувала, що чорний «воронок» приїде і…
Скільки таких історій досі залишаються у сімейних колах!!! Іх необхідно оприлюднювати і писати- писати. Аби не…
Людмила .​НАТО й Україна: співдружність заради миру й безпеки: долаємо…
Вона ж наша зірочка! Олю, завжди рада)
Людмила .Що ви знаєте про НАТО? Вікторина на знання історії Альянсу…
Приємно, що стільки вірних відповідей!